Pioneers in the industry, we offer screw air compressor from India.
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Pressure | 8 Bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Capacity | 1000 Liters |
| Brand | Indo Wind |
| Material | Mild Steel |
| Compressor Noise Level | 65 db |
| Horse Power | 30 HP |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Receiver, Dryer, Filter |
| Weight | 520 kg |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Flow Rate | 129 CFM |
| Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Discharge Pressure | 8 BAR |
Mayank Siddhapura (CEO)
Indo-Wind Engineers
Plot No.11, Shreedhar Industrial Hub, Kathwada Singarva Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India