Providing you the best range of industrial air compressor, reciprocating piston air compressor 3hp, 10 hp piston compressors, 5 hp two stage air compressor and two stage reciprocating compressor with effective & timely delivery.
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 400 L |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM |
| Pressure | 12 Bar |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Weight | 220 |
| Capacity (L/min) | 640 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35500 / Piece Get Latest Price
| Power Source | AC Three Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Discharge Pressure | 175PSI |
| Air Tank Capacity | 150 LTR |
| Piston Displacement | 8.43 Cfrm |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | Oil Flooded |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 65 db |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | No |
| Warranty | 1 year |
| Tank Thickness | 4mm |
| Frequency | 50 hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | v shape |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
INDO-WIND compressors are designed to offer time proven reliability at low operational speed and assum minimum direct cost with high energy savings. the reciprocating air compressors are ideal for customers looking for a significant impact on power, cost, low noise capacity and long running capacity of more than 8 hours a day.
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Discharge Pressure | 12 KG |
| Air Quality Standard | Class I |
| Lubrication Style | OIL FLOODED |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Compressor Noise Level | 65 DB |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | No |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 12 MONTHS |
| Tank Thickness | 5MM |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 200 Liters |
| Motor Power | 5 HP |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Pressure | 10 Bar |
| Piston Displacement cmf | 17.32 |
| Bore x Stroke | 4" X 2.5" & 2.75 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Piston Displacement | 14.5 CFM |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Air Quality Standard | Class I |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Mayank Siddhapura (CEO)
Indo-Wind Engineers
Plot No.11, Shreedhar Industrial Hub, Kathwada Singarva Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India