Offering you a complete choice of products which include single stage reciprocating compressor, 1.5 hp low pressure air compressor, 20 hp reciprocating air compressors and two stage reciprocating compressor.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 150 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
INDO-WIND compressors are designed to offer time proven reliability at low operational speed and assum minimum direct cost with high energy savings. the reciprocating air compressors are ideal for customers looking for a significant impact on power, cost, low noise capacity and long running capacity of more than 8 hours a day.
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1.5 HP |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Pressure | 9 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Brand | INDO-WIND |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Capacity (L/min) | 140 |
| Model Name/Number | IW-1.5SS |
| Output Pressure | 9 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 151000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 100 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Single Phase |
| Discharge Pressure | 3 bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Motor Power | 20 HP |
| No. of Cylinder | 2 |
| Air Quality Standard | Class I |
| Cooling Method | Air Cooled |
₹ 46500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Power Source | AC Single Phase |
| Maximum Pressure | 12 Bar |
| Piston Displacement | 29.80 CFM |
| Belt Size | A70 |
| No of Cylinders | 2 |
| Air Quality Standard | Class I |
| Cyl Dia x Stroke | 4" X 2.5" & 2.75" |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
INDO WIND air-compressor are known for their reliability and performance, making them a preferred choice of industrial applications.it designed for optimum efficiency while requiring minimum maintenance to meet compressor air needs.
Mayank Siddhapura (CEO)
Indo-Wind Engineers
Plot No.11, Shreedhar Industrial Hub, Kathwada Singarva Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India