Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer multi stage high pressure air compressor.
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 20 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Cooling System | Water Cooled |
| Discharge Pressure | 25 bar |
| Model Name/Number | IW-415TH |
| Brand | Indo Wind |
| Usage/Application | PET Bottles |
| Air Quality Standard | Class 2 |
| Lubrication Style | Oil Flooded |
| Automation Grade | Automatic |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Bore X Stroke | 5" x 5" x 3.5" & 4" |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Type | Air Compressor |
| Voltage | 415 V |
| Accessories | Dryer |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Country of Origin | Made in India |
INDO-WIND High Pressure Compressors are used all raw materials high standards like high Graded casting cylinders, steel bars, copper, alluminium etc. and all materials are tested in laboratories.
Mayank Siddhapura (CEO)
Indo-Wind Engineers
Plot No.11, Shreedhar Industrial Hub, Kathwada Singarva Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India