A screw air compressor is a type of positive displacement compressor that uses two interlocking helical rotors (also called "screws") to compress air. It is widely used in industrial applications due to its efficiency, reliability, and ability to produce a continuous stream of compressed air. Here’s a detailed description of how it works and its key features:
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 500 Litres |
| Motor Power | 10 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 265000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Brand | Indo-Wind |
| Discharge Pressure | 5 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Brand | Indo-Wind |
| Discharge Pressure | 5 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 cfm |
| Power Source | AC Single Phase |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Accessories | Dryer |
INDO WIND�air-compressor are known for their reliability and performance, making them a preffered� choice of industrial applications.it designed for� optimum efficiency while requiring minimum maintainance to meet compressor air needs.
₹ 151000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 cfm |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | IWSC-10 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Compressor Noise Level | 65 DB |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 1 |
| Weight | 330 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 HP |
| Brand | INDO WIND ENGINEERS |
INDO-WIND air compressor are known for their reliability and performance, making them a preffered choice of industrial applications.it designed for optimum efficiency while requiring minimum maintainance to meet compressor air needs.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Discharge Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 cfm |
| Number Of Compression Stages | Single Stage, Two Stage |
| Air Quality Standard | Class 0 |
Minimum order quantity: 1 Piece
INDO WIND Screw Air Compressor are known for their reliability and performance, making them a preffered choice of industrial applications.it designed for optimum efficiency while requiring minimum maintainance to meet compressor air needs.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Air Tank Capacity | 300 Litres |
| Motor Power | 5 HP |
| Discharge Pressure | 5 Bar |
| Maximum Flow Rate | 10 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Compressor Technology | Centrifugal Compressor |
INDO WIND�air-compressor are known for their reliability and performance, making them a preffered� choice of industrial applications.it designed for� optimum efficiency while requiring minimum maintainance to meet compressor air needs.
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 Liters |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Pressure | 9 Bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
IWSC-15HP SCREW AIR COMPRESSOR
45CFM-10BAR / 60CFM-8 BAR
2 YEARS OF WARRNATY ON SCREW AIR END.
ENERGY SAVING UPTO 35% IN VSD SCREW COMPRESSOR COMPARE TO FIXED SPEED SCREW COMPRESSORS.
THERMOSTATICALLY OPERATED RADIATOR FAN MOTOR.
ALL PARTS ARE DESIGNED WITH UNIVERSAL DESIGN STANDARDS.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 15 HP |
| Brand | Indo-Wind |
| Pressure | 10 Bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | IWSC-15 HP |
| Voltage | 415 V |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Accessories | Filter, Receiver, Dryer |
| Discharge Pressure | 15HP |
| Air Tank Capacity | 750 L |
| Country of Origin | Made in India |
Mayank Siddhapura (CEO)
Indo-Wind Engineers
Plot No.11, Shreedhar Industrial Hub, Kathwada Singarva Road
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India